Mi okozza a szegénységet? Semmi. Az az alapállapot, az alapértelmezés, a kiindulópont. A valódi kérdés az, hogy mi okozza a jólétet?
Erről a kérdéskörről írni roppant tanulságos. Nyilvánvaló, hogy rengetegen nagyon erős érzelmekkel kötődnek a témához, azonban igen keveset tudnak róla.
Mi is az a vagyon: az a képesség, hogy valami megszerzésével kielégítsük szükségleteink. Az a valami, bármi lehet, akár bogyók, gyümölcsök a vadonból. De a legtöbb dolog megtermelt. Nem teremnek a hamburgerek, iPhone-ok, vagy házak a fán.
Más szóval, a legtöbb eszköz – mely a szükségleteinket elégíti ki – megtermelt. Tehát, maga a vagyon, általánosságban megtermelt.
Sokakat összezavar ez az inkább nyilvánvaló tény, vagy megsértődik, ha valaki ezt kimondja.
Ez nem csak ignoráns magatartás, de kontraproduktív is: aki nem hisz abban, hogy ezeket az eszközöket (vagyont) termelik, az biztos, hogy nem is vesz részt termelésükben. Magyarán, rengeteg vagyonteremtési lehetőséget elpuskázunk ezzel a tudatlan nézettel: az életszínvonalunk jóval magasabb is lehetne.
Az is egyértelmű kéne, hogy legyen, hogy a termelés nem tesz bennünket szegényebbé, vagy ahogy néhányan állítják, a szükségleteink kielégítésére termelt eszközök „szegénységet szülnek”.
Képzeljünk el két embert, akik semmilyen eszközt nem termelnek: meztelenek és vagyontalanok kivéve a néhanapján a természet által megadatott bogyók és gyümölcsök kivételével. Ha X azzal tölti a napját, hogy menedékhelyet készítsen magának, akkor azzal kielégíti egy szükségletét. Tehát gazdagabbá válik. Ettől Y szegényebb lesz? Nem. Y élethelyzete semmit nem változott. Ha bármi történt, akkor annyi, hogy most már van egy megosztható menedékhely, és az építéséhez szükséges tudás is kialakult. Szóval, még Y is kicsit gazdagabbá vált.
Természetesen, kialakult az egyenlőtlenség, mert X-nek van háza, Y-nak pedig nincs. Lehet az a véleményed, hogy X-nek muszáj megosztania vagyonát Y-nal, vagy, hogy rendben van, ha Y erővel veszi el X-től a menedékhelyét. Azonban, ez nem változtat azon a tényen, hogy magát a vagyont – a menedékhelyet – megtermelték, és ennek eredményeként több vagyon van a világban.
A több vagyon kevesebb szegénységet jelent.
A vagyon elosztása egy fontos ügy, amiről sokat kell beszélni, de ez a téma különbözik attól a ténytől, hogy maga a vagyon megtermelt. És azt muszáj megtermelni, mielőtt „szét tudnánk osztani”. Minden más diskurzus sületlenség.
Persze, sok kritikus azt állíthatja, hogy a menedékhelyek már nem azok a szükségletek, amikre ma az embereknek szükségük van. Azok, például az iPhone-ok stb, nem elégítik ki a „valódi” szükségleteket. De ez megint csak egy olyan dolog, amit el kell választani a vagyonteremtésről, és ez nem bizonyítja az igazukat. Az egyetlen lényeges dolog, hogy vannak olyan emberek, akik használják, és azt választják használatra ezeket a termékeket, hogy kielégítsék velük valamely igényüket. Tehát, értéket teremt számukra az életben. A véleményed nem változtat a tényen, senki más vagyonát vagy életszínvonalát nem dönti el.
Ez egyébként egy gyönyörű dolog, hogy mindenki mást akar, és mindenkinek más készsége van, ami azt jelenti, hogy együttműködhetünk egymással a szakosodás és kereskedés révén, és mindenki igényének kielégítését segíthetjük saját szükségleteink megszerzésével. Magyarán, végeredményben mindannyian gazdagabbá válunk (a véleményed ellenére is).
Per Bylund